Логін:
Пароль:

Каталог статей


130 років від дня народження О. П. Косач-Шимановської (1882–1975) – дочки Олени Пчілки, сестри Лесі Українки.
10 ЧЕРВНЯ
130 років від дня народження О. П. Косач-Шимановської (1882–1975) – дочки Олени Пчілки, сестри Лесі Українки
Народилася Оксана Петрівна Косач в с. Колодяжне Ковельського повіту Волинської губернії. Дівчинку спочатку називали Тамарою, Марцею, Марусечкою, Уксусом, у кінці червня дали ім’я Оксана. Дитинство пройшло в Колодяжному. Леся вчила її гри на фортепіано.
Після домашньої підготовки вона вступила до третього класу гімназії у Києві. Відвідувала театри, брала участь в аматорських виставах, перекладала російською мовою Яцкова, переписувала Лесині чорнові тексти, слухала публічні лекції, вчила англійську мову.
Після гімназії навчалася на вищих жіночих Бестужівських курсах у Петербурзі. За політичну історію з курсів її виключили. У жовтні 1904 р. Оксана Косач виїздить за кордон у м. Льєж (Бельгія), вступає на інженерний факультет політехнічного інституту.
1908 р. вона вийшла заміж за двоюрідного брата (кузена), сина батькової сестри Олександри Косач-Шимановської (тьоті Саші) Антона Шимановського. Церковного шлюбу не брали. Хоча такі шлюби між близькими родичами у дворянських сім’ях не були рідкістю, російська православна церква чинила великі перешкоди для їх оформлення. Це заважало у працевлаштуванні, сім’я зазнавала безробіття. Особливо ускладнилося матеріальне становище після народження у 1911 р. доньки Оксани.
У 1906 р. Антона Шимановського було заарештовано у редакції газети «Народное дело» й засуджено на два роки ув’язнення. Віднайдені документи довели, що він був офіційним представником на Всеукраїнському з’їзді вчителів і діячів народної освіти. Після звільнення під заставу змушений був жити у Швейцарії.
19 березня 1913 р. Леся Українка писала сестрі Ользі: «Цілую тебе, Михаля і Оксаночок – (чи то я їх побачу сеї весни?) А хотілося би, та пора б!». Оксана Петрівна відвідала родину восени 1913 р., уже після смерті Лесі. Це був її останній приїзд в Україну.
1918 р. Антон Борисович Шимановський повернувся до Петербурга, а Оксана з дочкою залишилася у Празі, працювала вчителькою, перекладала, укладала словники.
У 1943 р. до неї приїхала сестра Ольга Косач-Кривинюк з сином Василем. Сестри мали намір виїхати з Праги до Німеччини, але Оксана Петрівна з невідомих причин не поїхала.
Від половини 1930-х рр. аж до смерті в 1975 р. жила в Празі, на вул. Ломніцького, ч. 3. Тут мешкало кілька цікавих родин, що були між собою добре знайомі, часто відвідували одні одних, жили дружно. Це були Максим Славинський з дружиною Марією Федорівною (той Славинський, що в молодих літах був приятелем Лесі Українки, разом з якою перекладали твори Генріха Гейне); Платоніда Щуровська, талановита і своєрідна особистість; родина Льва Лукасевича, автора спогадів про передреволюційне і революційне українське життя в Києві; родина Федора Стешка, музикознавця, автора багатьох праць
з історії української музики і письменника Олександра Олеся.
Зіна Геник-Березовська, літературознавець, дослідник чесько-українських літературних взаємин, познайомилася з Оксаною Петрівною 1947 р., будучи ще студенткою гімназії. За її словами, помешкання Оксани Косач було невелике, складалося з малих сіней, кімнати, кухні та комірчини для схову різних речей. Вона досить часто віддавала під найм свою кімнату студентам, а сама жила в кухні.
Подружжя Березовських були найближчими людьми для Оксани Петрівни. Вони й поховали її. До них перейшла значна частина архіву Лесиної сестри. Нині всі троє – Оксана Косач, Кость і Зіна Березовські – поховані під однією плитою на кладовищі Праги. А Косачівський архів недавно повернувся в Україну до відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України.
Віра Комзюк
____________________________________
Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2012 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд. В. В. Бабій, Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2011. – С. 87-88.
Категорія: Статті | Додав: admin (04.07.2012)
Переглядів: 1214 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: