Логін:
Пароль:

Каталог статей


100 років від дня завершення Лесею Українкою драми–феєрії "Лісова пісня".
  Початок 1911 року був для Лесі Українки не дуже щасливим: погане самопочуття мало не завадило поїздці до Єгипту, необхідній задля лікування. Майже чотири роки вона не була вдома, в Колодяжному. Та й на Україну поїздки стали нечастими й короткими. "...а коли ж то я знов буду дома?..", - тугою пролунало в листі до сестри Ольги перед від’їздом з Кутаїсі. А в кінці травня, після лікування сонцем у Єгипті, світлом у клініці доктора Дейча у Києві, писала Ользі Кобилянській з Севастополя, з дороги: "Се вже я їду домів!". Дім був там, де на неї чекав вірний Климент Квітка, – в Кутаїсі. А десь у глибині, в найсокровеннішому куточку душі жаринкою тліла туга за справжньою домою, за рідною Волинню. Тліла, доки не прорвалась нестримною вулканічною лавою, непогасним полум’ям, з якого народилась драма-феєрія "Лісова пісня", чорновий автограф якої датовано 25 липня /а перша згадка про нову "уліту" фантастичну – в листі до матері, Олени Пчілки, 3 липня/. Відслабувавши як слід народження нового твору, 29 липня 1911 року повідомляла сестрі Ользі майже спокійно, що "недавно "найшов стіх" писати", то "написала драму-поему в 3-х діях днів за 10, з якимсь таким імпетом, що не могла вночі спати, а вдень їсти". Пізніше, в кінці вересня, з Хоні /Цулукідзе/, куди переїхали Квітки на проживання, зізнавалась і матері, що погіршення здоров’я було від "переписання ся", бо я днів 10-12 без перерви писала". Але й виправдовує себе: "...як уже наступає la folie divine [Божественне безумство.–/франц./], то всі практичні спостереження відступають набік – натуру тяжко одмінити. Зате сяя folie дає справжнє щ а с т я...". І, нарешті, в листі до Агатангела Кримського 14 жовтня те, що підсвідомо бентежило, прозвучало зізнанням: "...я не згадую лихом волинських лісів. Сього літа, згадавши про їх, написала "драму-феєрію" на честь їм, і вона дала мені багато радощів...". Тут письменниця вперше означила жанр свого нового твору: "драма-феєрія".
  У листопаді Леся Українка послала своє дітище в Україну, сестрі Ользі, давши йому остаточний заголовок і згадавши при тому, що нову драму "/що тепер посилаю – "Лісова пісня"/ "не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій".
  Драму-феєрію прихильно зустріли в родині: це був перший успіх нового твору і тріумф, який для авторки важив дуже багато. 16 грудня вона писала сестрі Ользі: "Несподіваний був для мене успіх фантастики серед авдиторії старшої родини – людей, вихованих в традиціях реалізму – але тим краще. Розуміється, я нічого не маю проти того, що було теє читання. Кожен "пророк" таки найбільше домагається "слави в отчизні своїй і серед родини своєї", може, саме тому, що сього найтрудніше осягти". Відповідаючи на материн лист 20 грудня 1911 року Леся Українка повторила ту ж думку, що й у листі до А.Кримського: "...я просто згадала наші ліси та затужила за ними".
* * *
25 липня 1911 р. - Цим днем датовано чорновий автограф драми-феєрії "Лісова пісня".
1912 р. - Перша публікація "Лісової пісні" в Літературно-науковому віснику /Т.57, кн. 3, С.401-448/.
1914 р. - Перше окреме видання "Лісової пісні" /з портретом Лесі Українки, двома ілюстраціями та нотами/ в друкарні Бондаренка та Гніздовського /Київ/.
22 листоп.1918 р. - Перша постановка драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" в Київському драматичному театрі.
1936 р. - М.Скорульським створено балет за мотивами драми- феєрії Лесі Українки "Лісова пісня". Прем’єра відбулась лише в лютому 1946 р., після визволення Києва, під час святкування 75-річчя від дня народження Лесі Українки.
1957 р. - В.Кирейком створено оперу за драмою Лесі Українки "Лісова пісня".
1961 р. - На Національній кіностудії ім. О.Довженка знято художній фільм "Лісова пісня" за однойменною драмою-феєрією Лесі Українки /режисер В.Івченко, композитор І.Шамо; в головній ролі – Раїса Недашківська/.
1989 р. - Волинським обласним театром ляльок вперше здійснено постановку драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" (режисер-постановник А. Поляк)
Наталія Пушкар, Віра Комзюк
Категорія: Статті | Додав: admin (24.11.2010)
Переглядів: 1701 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: