Логін:
Пароль:
Головна » 2016 » Січень » 25 » Косачі і Запруддя
14:43
Косачі і Запруддя

   "Косачі і Запруддя" – видання авторства директора Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею Наталії Пась, присвячене запруддівському періоду в життєписі видатної родини Косачів – Тисленків-Приходьків і 145-й річниці від дня народження Лесі Українки. Вийшло воно при підтримці відділу культури Камінь-Каширської райдержадміністрації, а презентація відбулася в день народження Олени Антонівни Косач (в одруженні Тесленко-Приходько) 21 січня у музеї м. Камінь-Каширського. В урочистості взяла участь завідувач Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки Віра Комзюк.

   Село Запруддя (Камінь-Каширського району) – ще один мальовничий куточок Полісся пов'язаний з долею і творчістю Лесі Українки і її родини. В цьому селі жила від 1899 до 1907[8] рр. з деякими перервами тітка Лесі Українки Олена Антонівна (1845-1927) з чоловіком Петром Васильовичем Тесленком-Приходьком (1855?-1930) та сином Юрієм.

   Часто гостює у них Оксана Косач; вона з Миколою, рідним братом, найближча за віком до Юрка. Світлини поч. ХХ ст. свідчать, що Запруддя відвідували Ольга, Микола, Ізидора, Григорій Антонович і Петро Антонович Косачі, Маріанна Лисенко, Михайло Кривинюк та ін.

   Олена Антонівна Косач, тьотя Єля – це героїчна постать, яка в "сповиточку" пробудила музу Лесі Українки, спонукавши дівчинку написати не по-дитячому серйозного вірша "Надія". У 1900 року Леся Українка присвятила тітонці Єлі поезію "Забуті слова", поезію-спогад про дитячі роки, про вінки з квітів і трав, які так майстерно плела тітка, про довгі запальні розмови.

   Олена Пчілка побувала в селі влітку 1902 р., а на початку грудня 1902 року приїхала сюди вдруге. В селі Запруддя записала сім "колядок-веснянок", чотири "колядки-легенди" і одна "колядка-вірш".

   Не лише родинні, але щирі дружні взаємини поєднували усе життя сім'ї Тесленків-Приходьків і Косачів. Син Олени Антонівниі Петра Васильовича Юрій, перебуваючи у Запрудді, багато і цілком професійно, фотографува. Частина його знімків увійшла до видання "Лісової пісні" 1914 року. Під час останнього перебування Лесі Українки в Києві (травень 1913 р.) її фотографував у трьох позах саме Юрій Петрович.

   Запрудянці гордяться своєю "спорідненістю" з родиною Косачів.

   Фотознімки з презентації книги:

Переглядів: 589 | Додав: admin | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: