Логін:
Пароль:
Головна » 2009 » Липень » 10 » 10 липня – 60 років від дня відкриття музею Лесі Українки в с. Колодяжне Ковельськ. р-ну Волин. обл.
11:20
10 липня – 60 років від дня відкриття музею Лесі Українки в с. Колодяжне Ковельськ. р-ну Волин. обл.
                                                     «Велике радісне свято відбулося в неділю, 10 липня, в колгоспному селі Колодяжному. Навіть дощ, що протягом дня неодноразово щедро проривався з важких сірих хмар, не перешкодив торжеству з приводу відкриття пам’ятника великій українській поетесі – відбудованого «Лесиного білого будинку»… Віднині «Лесин білий будинок» в селі Колодяжне став пам’ятником-музеєм великій українській поетесі Лесі Українці на Волині», – шістдесят років тому, 13 липня 1949 року, повідомляла газета «Радянська Волинь». Ця знаменна дата стала початком історії музею Лесі Українки у с. Колодяжному, який пройшов довгий і складний шлях становлення. На той час музей працював на громадських засадах. Його експозиція являла собою виставку світлин із життя Лесі Українки. З меморіальних експонатів була лише ваза для квітів, яка стояла на каміні у « білому» будинку. В «сірому» будинку Косачів з червня 1955 року по 1960 рік розміщувалась районна дитяча бібліотека, а у 1963 року тут було створено експозицію літературного музею. Лесин «білий» будинок став меморіальним. З відкриттям нової експозиції музею значно збільшилась кількість відвідувачів. З 1963 році Колодяжненський літературно-меморіальний музей є філіалом Волинського краєзнавчого музею.
  У 1980 році, в  новозбудованому приміщенні, відкрито літературну експозицію, яка проіснувала до 1990 року. «Сірий» будинок доповнив меморіальну частину музею. 1991 року до 120-ої річниці від дня народження Лесі Українки музейними працівниками було здійснено реекспозицію музею-садиби. Зі зміною політичної ситуації в Україні стало можливим відновити історичну справедливість у висвітленні життя і творчості Лесі Українки, її родини та найближчого оточення . Відкинувши ідеологічні нашарування доби соціалізму, завідувач музею В. Комзюк, наукові співробітники музею Л. Федорук, М. Чашук, Л. Мержвинська, С. Рибчук, директор Волинського краєзнавчого музею А. Силюк створили і втілили в життя нову концепцію літера турної експозиції. Науковими консультантами стали Т. Андреєва (провідний науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею) і Н. Пушкар (завідувач фондів Волинського краєзнавчого музею). Над художнім оформленням експозиції працювали львівські художники підкерівництвом Романа Батога.
  Музейні експозиції, створені на високому науковому та естетичному рівні, поповнилися новими матеріалами, документами , творами мистецтва, предметами побуту. Нині літературна експозиція , яка й досі не втратила актуальності, складається з таких розділів: «Волинськими стежками Лесі Українки», «Колодязне – колиска Лесиного таланту», «Крізь усе життя до «Лісової пісні», « Історія музею. Трагедія родини Косачів». Сьогодні Колодяжненський літературно-меморіальний музей-садиба Лесі Українки є осередком науки, культури, просвітництва, його колектив веде активну наукову, збиральницьку і фондову роботу. Музей володіє унікальною збіркою експонатів. Найціннішу частину колекції становлять речі, які належали особисто Лесі Українці , її родині. Меморіальний фонд музею налічує понад 100 експонатів. Значну кількість раритетів було зібрано для максимально точного відтворення інтер’єрів помешкання та побуту Косачів. У музеї проводиться робота по збору, вивченню і систематизації предметів. Поповнення фондів відбувається кількома шляхами: купівля, дарування, передача. Тільки за останні п’ять років (2004– 2008) основний фонд музею поповнився на 1 тисячу експонатів . Зараз у фондах музею нараховується близько 6 тисяч музейних предметів основного фонду та близько 5 – допоміжного. На особливу увагу заслуговує виставкова діяльність музею. За останні п’ять років організовано близько 50-ти різноманітних тематичних виставок: документальних, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, етнографічно-побутових. У Лесиному домі постійно відбуваються кваліфіковано підготовлені масові заходи: до дня народження та дня пам’яті письменниці, до Дня музеїв, літературні ранки, вечори, зустрічі.
  На базі музею проведено три Всеукраїнські науково-практичні конференції «Леся Українка і родина Косачів в контексті української та світової літератури» (1996 р., 2001 р., 2006 р.). Видано наукові збірники матеріалів конференцій. У 2009 році запланована Всеукраїнська науково-практична конференція, присвячена 160-й річниці від дня народження Олени Пчілки. З року в рік зростає популярність Колодяжненського літературно -меморіального музею-садиби Лесі Українки, відомого далеко за межами України. Лише за 2007 рік у музеї побувало близько 35 тис. відвідувачів, які поповнили свої знання новою інформацією про життя і творчість Лесі Українки. За високі показники у роботі завідувачу музею Вірі Михайлівні Комзюк присвоєно звання «Заслужений працівник культури України », а в 2001 році музей отримав почесний диплом ІІ ступеня і бронзове «Крило надії» у номінації «Леся Українка – Людина Волині ХХ ст.»
Переглядів: 680 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: